Diamond Polish er en professionel UV-Lak der er fantastisk nem at bruge, flyder flot og hurtigt sammen, og har en viskositet som normal neglelak.
Denne transparente guld/champagne Diamond Polish holder i ca 2-5 uger ved brug af base top coat, alt efter omhyggeligheden af preparering af neglen og naturneglens tilstand og væksthastighed.
Vi anbefaler dog kun at lade den sidde i 3 uger uden aftagning. (jo længere den sidder jo bedre hæfter den til naturneglen)
Kan tages af med acetone!!
Hvordan bruger du Diamond polish:
- Rens din negl af med cleaner.
- Skub neglebåndene op og fjern resterne af hudceller fra neglebåndet på neglen (brug evt. vores prep-fil)
- Matter neglen med en buffer. (eller prep-filen)
- Kom superbonder (meget tyndt og tørt lag) på neglene og lad lufttørre.
- Kom base/top coat på neglen i et tynd lag.
- Hærd i 2 minutter i uv-lampe/ 30. sek i LED lampe
- Kom et tyndt lag farvet Diamond Polish på neglen, hærd 2 min i uv-lampen/30 sek. i LED lampe.
- Kom endnu et tynd lag farvet Diamond Polish på neglen (for at intensivere farven) og hærd i 2 min i uv-lampen/30 sek. i LED lampe.
- Kom et lag base/top coat på neglen og hærd 2 min i uv-lampen/30 sek i LED lampe.
- Tør neglen ren for det klistrede lag med cleaner.
OBS: Mat base/top kan også bruges i stedet for den klare!!
VIGTIGT:
- - Det er yderst vigtigt at Diamond Polish ikke kommer i kontant med huden, da der er risiko for allergiske reaktioner hos enkelte.
- - Beskyt neglens "forende"/enden af den frie kant ved at "stryge" penslen af på neglen, sådan så både oversiden og enden af neglen er dækket med Diamond Polish.
- - Rør eller tør IKKE andet end det sidste lag top coat.
- - Hvis Diamond polish laver "appelsinhud" eller flyder ud på huden er der kommet et for tykt lag på. (dette sker dog yderst sjældent)
- - Rens penslen fra base/ top med cleaner hvis den bliver lidt farvet af det farvede lak lag.
Skriv din egen anmeldelse